Biz Kimiz

Gıda sanayi alanında Mersin’de faaliyet gösteren Ereğli Agrosan Gıda Kurutma Tesisi 2023 Eylül ayında Alarko Holding bünyesinde faaliyet gösteren Alarko Tarım Grubu’na katılmış, 2023 Aralık ayında Alarko Gıda Sanayi ve Ticaret şirket adını almıştır.
Alarko Gıda, “gıda, sektörü için yüksek katma değerli doğal ürün ile türevlerinin üretilmesi” hedefi doğrultusunda ortaya çıkmıştır.
Alarko Gıda, doğal kaynaklar ile yapacağı çevreye duyarlı, temiz ve yüksek teknolojili üretim, oluşturacağı istihdam ve ihracat potansiyeli ile ülke ekonomisine ve kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Tarıma dayalı sanayi entegrasyonu ile yola çıkan Alarko Gıda, ilgili sektörlere çözüm ortaklığı sunmaktadır.
2016 yılının ikinci yarısında 4.000 m2 kapalı alanda deneme üretimlerine başlayan ve şu anda 7.640 m2 kapalı alana ulaşan Tarsus-Mersin’deki Fabrikada Üretim, ArGe ve Kalite Kontrol Laboratuvarı yer almaktadır. Kurutulmuş toz ve parça meyve sebze üretimi için kullanılan bu fabrikada yeni ve ileri teknolojiler ile yüksek kaliteli özellikli ürünler üretilmektedir.

Kalite, Gıda Güvenliği ve Çevre Politikası

Alarko Gıda olarak Kalite ve Gıda Güvenliği Politikamız; iş ortaklarımızın kalite, performans ve değer beklentilerini karşılayan özgün ürünler tasarlamak, üretmek ve onlara sunmaktır.
Ürün Güvenliğinin sağlanması araştırma ve mühendislik çalışmalarımızın sonuçları olan ürün geliştirme, üretim, ürün teslimi ve satış faaliyetlerimizin temel kurumsal değerlerinden biridir.
Tüm faaliyetlerimiz çevreye ve doğaya değer veren bir yaklaşımla, kirliliğin önlenmesi, çevrenin korunması ve performansın arttırılmasını taahhüt ederek gerçekleştirilmektedir.
Alarko Gıda, Gıda Güvenliği, İş Sağlığı – Güvenliği ve Çevre ile ilgili yasalara ve mevzuata bağlı olarak standartların belirttiği Kalite Yönetim Sistemi şartlarını sağlamayı ve sürekli iyileşmeyi etik değerlerin ışığında yapmayı amaç edinmiştir.

Misyon

"Gıda, sektörü için yüksek katma değerli doğal ürün ile türevlerinin üretilmesi" hedefi doğrultusunda ortaya çıkan Alarko Gıda'nın misyonu yenilikçi teknoloji ile üreteceği yüksek kalitedeki ürünleri müşteri istekleri doğrultusunda üreten, çevreye duyarlı ve topluma karşı sorumlu, etik değerlere bağlı ulusal ve uluslararası operasyonları olan bir şirket olmaktır.

Vizyon

Alarko Gıda'nın vizyonu doğallık, sağlık ve kalitenin öncelikli olduğu dünya üzerindeki her noktada lider üretici olarak yer almak ve değişimi yönetmektir.

Değerler

İyilik ve Doğruluk

Etik değerlere bağlı, sorumluluklarının bilincinde ve bu doğrultuda her zaman hesap verebilir, açık, dürüst, güvenilir, duyarlı, düşünceli, adil, eğitime ve kişisel gelişime önem veren

Yenilikçilik

Sürekli gelişime açık, teknolojik gelişmelerin peşinde, yaratıcı, özgün, öncü, girişimci, araştırmacı

Başarma tutkusu

Rekabetçi, enerjik, dinamik, sürekli iyileştirmeye açık, sonuç odaklı, takım çalışmasına yatkın, kendi kendini motive eden ve inisiyatif alan

Hedefler

Çalışanlar ve Organizasyonel Liderlik

Çalışanlar tarafından değerleri ve kültürü dolayısıyla tercih edilen yetkin bir şirket olmak.

Ticari Liderlik
Tedarik Zinciri
Operasyonel Mükemmellik
Sürdürülebilirlik